15 szakember tartott előadást egyebek mellett arról, miként csökkenthetjük digitális karbonlábnyomunkat, hogyan lehet jól hasznosítani a hulladékból nyert energiát, de hallhattunk a napelemek napos és árnyékos oldaláról és a megújuló energia szerepéről is a Nemzeti Energia- és Klímatervben. A konferencián elhangzott prezentációk hamarosan visszanézhetők lesznek a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat YouTube-csatornáján.

környezetvédelmi konferencia

A szakmai napra egyebek mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemtől, az Óbudai Egyetemtől, az E.ON-tól és több más energetikai cégtől, kutatóközponttól érkeztek szakmai előadók. Elfogadta meghívásunkat az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára is.

Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat alapító elnöke nyitóbeszédében kiemelte, a Gyermekmentő Szolgálat fóti Lovasterápiás és Oktató Központjának területén 2012 óta működik az Élhető Jövő Park, amely egyedülálló intézet, hiszen 90 százalékban ellátja saját magát energiával. „Itt tiszta környezetben alkalmazunk megújuló energiát és más környezetbarát technikai megoldásokat (víz-, szél- és napenergiát, geotermikus energiát).” Az innovációs projekt üzemeltetője az E.ON és a Gyermekmentő. 10 évvel ezelőtt csatlakozott a programhoz a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Óbudai Egyetem is. Mindkét intézmény egyik kiemelt kutatási területe a fenntartható energetika. A hallgatók és kutatók Fóton valós körülmények között tapasztalják meg a jövő okoshálózatának elemeit, és használhatják az Élhető Jövő Park nyújtotta lehetőségeket.

környezetvédelmi konferencia2

A konferencián szó esett a villamos autók tárolókapacitásának kihasználtságáról, és arról, hogy a nagy napelemes penetráció mellett a villamos autók ütemezett töltése hogyan képes befolyásolni a hálózati feszültségingadozást. Hallhattunk a napelemek napos és árnyékos oldaláról, a megújulóenergia-közösség szerepéről, előnyeiről, és arról, hogyan növelhető a hatékonysága. Szóba került a pirolízis folyamata - amellyel a hulladék hasznos anyagokra bontható és újrahasznosítható – és a technológiában rejlő lehetőségek. Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára felvázolta a megújuló energiaforrások szerepét a Nemzeti Energia- és Klímatervben. Magyarország továbbra is elkötelezett a rövid és hosszú távú klímacéljai megvalósítása iránt. Kiemelt prioritás a megújuló energiaforrásaink nagyobb mértékű hasznosítása. Elmondása szerint Magyarország a bruttó végső energiafogyasztásban legalább 30%-os megújuló energiaforrás részarányt szeretne elérni. A konferencia témája volt a digitális karbonlábnyom, az energiahatékonyság, és az, hogyan csökkenthetjük ezt tudatos okoseszközhasználattal.

környezetvédelmi konferencia4

Megismerhettük az „Egyetemi Zöld Lábnyom programot is, amely októberben indul el és 10 hazai felsőoktatási intézménybe látogat el. Az országos roadshow célja, hogy általános, de nagyon gyakorlatias tudást adjon át a résztvevőknek a hosszú távon is fenntartható, jó minőségű életről.

A nap végén Tóth András, az E.ON Hálózati Innovációs szakértője bemutatta a résztvevőknek az Élhető Jövő Parkot, benne a napelemes rendszereket, a törpe vízierőművet, a szélerőművet, a hőszivattyút, az új energiatárolókat, a kétféle okososzlopot. Magyarországon egyedül itt található V2G, azaz kétirányú töltési technológia. Ez azt jelenti, hogy az elektromos jármű nemcsak áramot tud felvenni a rendszerből, de az akkumulátorából visszatölteni is képes az energiát.

A konferencia előadásai hamarosan elérhetőek lesznek a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat YouTube-csatornáján.

Fotók: Gordon Eszter.