Idén eddig 550 nőt szűrtek és kezeltek az orvosaink itthon és a határon túl. A vizsgálati eredmények folyamatosan felhívják rá a figyelmünket, hogy milyen fontos a megelőzés, a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel.

A prevenciós programot idehaza a Belügyminisztérium támogatja a „Felzárkózó települések” program keretében. Ezen kívül határon túlra is rendszeresen ellátogat a jármű. A speciálisan kialakított szűrőkamion műszaki felkészítését, karbantartását, szervizelését és tárolását évek óta a Waberer’s végzi, és a cég sofőrt is biztosít számunkra.

A programról:

A program keretében szülész-nőgyógyász szakorvosaink és asszisztenseink előre egyeztetett helyszínekre települnek ki, ahol a jelentkezők részére nőgyógyászati szűrést, vizsgálatot és tanácsadást biztosítanak. Az eredményeket az orvosok kiértékelik, majd a leleteket a páciensek elektronikusan, illetve kérés esetén postai úton kapják meg, valamint az EESZT-ből is letölthetik azokat. Ha beavatkozást igénylő elváltozásra derül fény, a páciensekkel közvetlenül felvesszük a kapcsolatot, és tájékoztatjuk őket a lehetőségekről, további vizsgálatok szükségességéről. Az Észak-budai Szent János Centrumkórház több esetben már vállalta a vizsgált személyek műtéteit is.

nőgyógyászati kamion2

Helyszínek, eredmények:

Májusban Csíkszentdomokoson és Budapesten, a Városligeti Gyermeknapon a nőgyógyászok ingyenes rákszűréssel, ultrahang- és emlővizsgálattal és tanácsadással várták az érdeklődőket. Több rendellenességet sikerült feltárniuk, számos azonnali ellátást igénylő beteget kiszűrtek, akit kórházi kezelésre továbbirányítottak.

A harmadik helyszín Pilisszentkereszt volt, ahol helyben nem érhető el nőgyógyászati ellátás. A legközelebbi rendelés Szentendrén van, de itt több hónapot kell várni, így nagyon örültek a helyiek a lehetőségnek. A jelentkezők rákszűrésen, HPV szűrésen (igény szerint), ultrahang- és emlővizsgálaton vettek részt. Többeknél a vizsgálat során derült fény miómára, polipra, illetve különféle elváltozásokra, az ő esetükben az illetékes szakrendelőbe, illetve kórházba utalás megtörtént.

Seregélyesre érkezett legközelebb a kamion, ahol szintén nincs helyben nőgyógyászati ellátás. Erre Abán, illetve Székesfehérváron van lehetőség, több hónapos várakozási időt követően.

Itt pozitívum volt, hogy a résztvevők fele évente részt vesz szűréseken, és mammográfiára is eljár kétéves rendszerességgel.

Tiszaroffon is sokan várták a szűrőkamiont, aholhelyben nem érhető el nőgyógyászati szakorvosi ellátás, Szolnokra kell utazniuk a pácienseknek, ha bármilyen problémájuk van, vagy szűrésre jelentkeznének. Sajnos ezt többen nem tudják megtenni, így volt, aki már 10 éve nem részesült semmilyen nőgyógyászati ellátásban. Több hátrányos helyzetű, rossz anyagi körülmények között élő páciens is eljutott a Gyermekmentő vizsgálatára, rájuk a helyi védőnő külön odafigyel majd a hétköznapokban is.

A következő kitelepülés helyszíne Csörög volt. Nőgyógyászati szakrendelés a településhez legközelebb Vácott érhető el, azonban a pácienseknek átlagosan 4-5 hónapot kell időpontra várniuk, így legtöbben egyáltalán nem járnak szakellátásra. Ez már a vizsgálati eredményekből is egyértelműen látszódott: szinte minden nőnél beavatkozást, további kivizsgálást igénylő elváltozást mutatott az elvégzett vizsgálat.

Összegzés:

A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokra nagyon nagy szükség van. A szakemberek általános benyomása az volt, hogy akinek korábban nem volt egészségügyi problémája, az könnyebben hagy ki szűrést, illetve kötelező vizsgálatot, időhiányra való hivatkozással. Többen jelezték, hogy azért nem járnak el az éves szűrésekre, mert szabadságot kellene kivenniük, és ezt nem szeretnék, a magánrendelést pedig nem tudják megfizetni. Több kérdésről még mindig nem szívesen beszélnek a páciensek, illetve késlekednek segítséget kérni (abortusz, menopauza, szülés utáni depresszió, endometriózis, vizelettartási problémák stb.), így kiemelten fontos, hogy az orvos empátiával és odafigyeléssel forduljon feléjük. Reményeink szerint az ismertetők hatására a HPV-oltást is egyre többen beadatják mind maguknak, mind a gyerekeiknek.